
Много специфично заболяване на временните зъби е кариесът на ранното детство.
Причини са смутена бременност през 6-9 месец, като неправилно хранене, токсикоза с която се засяга минерализацията на зъбите. Възможно е да е неправилното и непълноценно хранене на детето, приеме на много въглехидрати, биберон с мед, нощно хранене с подсладено мляко или вода, смущение във функцията на околощитоводните жлези, отговарящи за калциево – фосфорната обмяна. Зъбките на детето поникват нормални по форма и големина, но няколко месеца по-късно започват да се рушат, първо емайла, а после и дентина. Това става окло 8 – 10 месечна възраст или 2-3 годишна възраст. Емайла се олющва, а дентина се оцветява в тъмно кафяво. После се развива пулпит или гангрена на зъбчетата. Затова трябва да се вземат мерки много по-рано.
При нормално развитие на бременността и раждането е възможно да се развие “синдром на биберона с мед”. Ако се използва такъв биберон и води, подсладени с мед за приспиване на детето водят до кариеси по всички временни зъбчета. Най-вече по вътрешната повърхност на зъбите, което се забелязва чак, когато вече е пулпит и е късно.
Счупвания на зъбиМного често при децата се срещат счупвания и избивания на постоянните зъби.
Най-често са горните резци между 7 и 9 годинки. Избитите зъби е възможно да се реимплантират и да функционират дълго време. Трябва обаче да се спазват следните правила: Да успокоим детето, да не се тревожим видимо, защото това се предава на детето, да видим дали няма сериозна травма на главата, дали е губило съзнание, ако се намерят парчета или зъб е хубаво да се вземат и да се донесат при стоматолога. Ако се намери зъб, то нека се държи във физиологичен разтвор или чаша студено мляко, или ако е възможно да се държи в устата на детето – между венеца и бузата, устната. Не докосвайте зъба и особено корена му!
Не трябва да се губи време, защото реимплантацията е най-успешна в първите 30 минути след травмата. След реимпалнитането трябва да се проследи 2-3 години за да се уточни резултата.
Трябва да обръщаме внимание на детето за вредни навици и да се консултираме със специалисти при нещо нередно. Хапането на устни и бузи е вреден навик, който се проявява при повишени психо – моторни възбуди – гледане на телевизия и електронни игри и др. При такъв вреден навик трябва да се консултирате със стоматолог, за да се изготви профилактично апаратче.
Още...