Профилактика
За вашата профилактика Ви предлагаме някои методи за правилно миене на зъби, как да изберете пастата си за зъби, какви води за устта да използвате, как се ползват конците за уста и какви обезболяващи да пием при зъбна болка.
Всички средства отстраняват само надвенечната плака, а плаката под венеца може да бъде отсранен само от стоматолога.
Правилно миене на зъбите
Никога на мийте зъбите си с хоризонтални движения, те са вредни и причиняват некариесни клиновидни дефекти в областта на шийката на зъба. Мийте зъбите си само с вертикални и кръгови движения. Вертикалните движения извършвайте, като поставите четката под ъгъл на повърхността на зъба и изчетквате зъбната плака. Ползвайте четки с неравномерни влакна и твърдост medium или soft при заболяване на венците. При кървене на венците най-добре е да се обърнете към нас за да предприемем лечение и да избегнем усложненята, зашото зъбният камък не може да бъде отстранен със четка за зъби. Мийте зъбите си по всички повърхностти, като не забравяте да масажирате и венците си. Продължителността на миене да бъде около 3-4 минути. Никога не забравяйте де изчеткате езика си, защото в него се задържат огромно количество бактерии. При необходимост може да използвате специалните почистващи четки за език. Главата на четката за зъби трябва да се съобрази с големината на устата за да може да достигне до всички повърхности и най-крайни зъби.
Никога не забравяйте да сменяте чеката си за зъби на 3 месеца. Старата четка не осъшествява добре функцията си, трудно почиства, с течение на времето колонизира микроорганизми и може да инфектира венците Ви. За Ваше улеснение можете да ползвате четки с индикатори за смяна.
При някой пациенти е необходимо използването на интердентални четки за зъби. При пациенти с пародонтит, пациенти с брекети и при наше назначение.
Напоследък много нашумяха електрическите четки за зъби. Трябва обаче да спазвате някои правила. Движете чистещата глава леко и внимателно от зъб на зъб, като спазвате формата на зъба и венеца. Задържайте на всяко място по няколко секунди. Почиствайте всички повърхости, като не е нужно да натискате силно или да търкате. По този начин електрическата четка за зъби ще ви бъде от полза.
Не забравяйте да стимулирате децата да си мият зъбките редовно и нека то бъде под Ваш контрол. Например мийте си зъбите заедно с тях за да ги стимулирате. Четете и книжки с тази насоченост. Никога обаче не ги плашете със зъболекаря, това само ще затрудни Вас и нас в работата ни.
Конци за зъби
Конците за зъби се използват за почистване на междузъбните пространства, там плаката се задържа, развива се кариес и често много дълбок. Конците се плъзгат лесно по зъбната повърхност, когато няма нарушение на зъба или неправилна обтурация, в противен случай те се късат или разръфват. Съществуват конци навосъчени или не навосъчени. Навосъчените се вкарват по-добре в междузъбното пространство и са по–добри за хора с плътни междузъбни контакти. Ненавосъчените конци по-лесно се късат или разръфват и ни говорят за места с развитие на кариеса или неправилни обтурации. Има и конци които почистват по–добре те са разрехавени (Super Floss).
Съществувaщите конци за зъби са безкрайно полезни защото почистват плаката на местата, на които четката за зъби не достига. Конците за зъби се използват по следният начин: откъсваш конец с дължина 40–50 см, увиваш краищата му на показалците си и с палците насочваш останалият свободен конец около 5 см, между зъбите и под венците. Никога не вкарвайте рязко конеца между зъбите, защото ше увредите междузъбната папила или да я възпалите. Извивате конеца по зъба и го движите с леки движения, като го триете по зъба към повърхността. Така отстранявате плаката между зъбите. Когато почиствате горните зъби за насочващи пръст ползвайте палците. За всеки зъб ползвайте нова на използвана част от конеца.
За лечение на заболява